• Meme Büyütme
  • Meme Küçültme
  • Meme Dikleştirme


MEME BÜYÜTME AMELİYATI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

• Silikon nedir?

Silikon Malzemesi:

Silikon (Silicone), silikondan elde edilen bir sentetik polimerdir. 1824’de bulunmuştur. Silikon; kumda, opal ve quartz taşlarında doğal olarak bulunan silika (silicondioxidesiO2) dan elde edilir. Silika yüksek ısı ve karbon ile silikona dönüşür. Silikon oksijen ve karbon ile birlikte dünyada en çok bulunan maddelerdendir. Silikon aslında kaydırıcı olarak kullanılır. Tıbbın tüm dallarında geniş olarak kullanılan ve vücuda zararı olmayan ve vücutta yıllarca kalabilen bir maddedir. Katı silikon uzun yıllardır yüz implantları (elmacık kemiklerini ya da çene kemiğini büyütmek için konan implantlar), eklem protezleri, intragastrik balonlar (mide içine konulan balonlar), meme protezleri, testis protezleri gibi bir çok şekilde kullanılmıştır. Vücut losyonlarında, sabunlarda, işlenmiş gıdalarda da silikon kullanımı yaygındır. Silikon bugün birçok ilacın bileşiminde yer almaktadır.


• Silikon protezler güvenli midir?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon katı silikondur. Katı silikon ayrıca tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Katı silikonun vücuda yayılması mümkün olmadığından şimdiye kadar büyük bir hastalık nedeni olarak tespit edilememiştir.
Bu konuda özel çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalarda inek sütünde ve piyasada bulunan bebek mamalarında, meme protezi olan kadınların sütündekinden daha fazla seviyede silikon olduğu belirlenmiştir.


• Slikonların Amerikada ve Avrupada artık kullanılmadığını duyuyoruz, bu doğru mudur?

Yapılan bir araştırmada otopsilerden alınan örneklerden, insan vücudunda eser miktarda da olsa serbest silikonun bulunduğu anlaşılmıştır. Silikonun katı şeklinde kullanımının zararı olmadığı kanıtlanmıştır ve katı silikonun tıbbi amaçlarla kullanımı Amerikanın dünyaca kabul gören kurumu olan FDA(Food and Drug Administration) tarafından onaylanmıştır. Böylece Amerika ve Avrupa’da ve dünyanın dört bir yanında silikonlar kullanılmaktadır.

• Silikona karşı alerji olur mu?

Herkesin dünyadaki hemen hemen her maddeye karşı bir alerji geliştirmesi mümkündür. Hepimiz günlük yaşantımızda her gün silikona maruz kalırız. Silikon, cilalar, güneş ve el kremleri, ter önleyici deodorantlar, sabunlar, işlenmiş gıdalar, su geçirmez kaplamalar ve çiklet gibi günlük hayatta kullandığımız birçok maddenin içinde bulunmaktadır.

Silikon vücuda karşı en fazla uyum sağlayan maddelerden biridir. Silikona karşı allerji son derece nadir görülebilecek bir durumdur.


• Meme protezi kanser yapar mı?

Çok fazla sayıda kişi ile yapılan araştırmalar meme protezlerinin kanser yapmadığını göstermiştir. Bu sonuçlara göre, daha önce ABD’de yasaklanan silikon jel meme protezlerinin

• Silikon protezin varlığı mamografi sonuçlarını etkiler mi?

Bu konuda değişik görüşler ileri sürülmektedir. Mammografinin hassasiyeti silikon implantı olan kişilerde biraz azalmakta ancak, uygun şekilde yapıldığında sonuçların doğruluğu üzerinde etkisi olmamaktadır (yani sonucu etkilemez). Bu nedenle mamografi çektirme işlemine başlamadan önce işlemi yapan kişiye silikon protezin varlığı bildirilmelidir. Bunun yanında, silikonun meme dokusunu ileri doğru itmesi nedeniyle meme dokusunda oluşabilecek sertleşmeler muayenede daha kolay fark edilmektedir.

• Bayanların ne kadarı silikon yaptırmaktadır?

Ülkemizde bu konuda bir istatistiksel çalışma yok. Ancak ABD’ de yılda 250 bin den fazla kişi, meme büyütme ameliyatı yaptırmaktadır. Bu da yuvarlak bir hesapla her 250-300 bayandan birinde silikon protez bulunduğunu gösterir.

• Meme protezi kimlere uygulanabilir?

Meme protezi öncelikle meme ölçüsü küçük olan kadınlara yapılabilir. Meme ölçüsü normal olup hamilelik yada başka nedenlerle meme ölçüsü küçülen ve memelerinde sarkma meydana gelen kadınlara da yapılabilir. Burada amaç hem memeleri büyütmek hem de dikleştirmektir. Memeleri küçük ve sarkık kadınlar genellikle destekli sütyen kullanırlar. Protez kullanılarak bu ihtiyaç tamamen ortadan kaldırılabilir. Protez meme dokusu altına yerleştirilerek memeye doğal bir destek verir ve meme dik görünür.

Bunun yanında, asimetrik meme problemi olan kadınlarda da, memeleri eşitlemek için birbirinden farklı boylarda protez konulabilir. Meme kanseri ameliyatı sonrası, memeyi yeniden oluşturmak için de silikon protez kullanılır.


• Meme büyütme ameliyatı geçirmeden önce, ideal kiloda mı olunmalıdır?

İdeal ve sabit kiloya yakın olunmalıdır. Meme büyütme ameliyatından sonra belirgin bir kilo kaybı, sonucu hasta için tatmin edici olmayan bir şekilde değiştirebilir. Biraz sarkma ve boyutta küçülme olabilir. Kiloda önemli bir artış ise, memelerin boyutunun istenmeyen büyüklüğe ulaşmasına sebep olabilir.

• İki göğüs arasındaki fark eşitlenebilir mi?

Asimetri, doğru ve uygun büyüklükteki protez seçimiyle eşitlenebilir. Ancak bu iyileştirme mevcut meme dokusuna göre değişir. Bilindiği gibi göğüsleri normal görünen bir kadının memelerinde bile ölçümde asimetri olabilir. Ameliyat ile fark (eğer çok fazla bir fark varsa) gözle fark edilmeyecek düzeye indirilir.

• Meme büyütme ameliyatı sonucunda doğal bir görünüm sağlanır mı?

Bu ameliyatlarda doğal görünüm; kullanılan ameliyat tekniğine, protez şekline, kişini meme derisinin esnekliğine ve protezin yerleşim yerine bağlı olarak değişir. Derideki esneklik uygun ise daha doğal bir görünüm olacaktır. Ayrıca kişinin derisinin alabileceğinden daha büyük bir protez ile zorlanmaması gerekir. Zorlayarak büyük bir protez yerleştirilmesi, yapay bir görüntüye neden olabilir. (yapay görüntünün yanı sıra zorlama kapsül kontraktürü denen bir komplikasyona da neden olabilir).

• Ameliyattan sonra sütyen ölçüsü 75’ten 90’a çıkar mı?

Hayır, fakat meme ölçüsü büyür. Meme ölçüsünde iki ölçüm önemlidir. Birincisi göğüs kafesi (meme altından geçen) üzerinden geçen, ikincisi de meme üzerinden geçen ölçümdür. Birinci ölçü sütyen uzunluğunu verir (70-75-80-85-90-95-100…vb). İki ölçü arasındaki fark ise meme büyüklüğünü gösterir. Bu farkta en küçüğü A’dan başlayan B,C,D harfleriyle ifade edilir. Örneğin iki ölçüm arasındaki fark 2.5 cm ise meme ölçüsü (Cup Size) “A” dır. Kullanılan sütyen numarası (uzunluk) aynı 75 olacaktır. Ancak harfle belirtilen ölçü (Cup Size) büyüyecektir.


• Silikon protezle meme ne kadar büyür?

Hastanın isteği kadar büyüyebilir. Ancak göğüs kafesi, deri elastikiyeti gibi unsurlar büyütme miktarını etkiler. Önerilenden büyük protez kullanmak ise sakıncalıdır.

• Meme büyütmede kullanılan protezin büyüklüğüne nasıl karar verilir?

Kişinin istediği kadar büyüklükte meme oluşturulabilir fakat kişinin boyu, kilosu, göğüs kafesi genişliği, mevcut meme dokusunun büyüklüğü, meme başının konumu, meme dokusunun taban ölçüleri niteliklere göre uygun bir protez seçilmelidir. Uygun olmayan bir protezin estetikten uzak bir görüntü sağlayabileceği ve zamanla ameliyat sonucunun olumsuz etkilenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.


• Önerilenden büyük protez uygulamasının ne gibi sakıncaları olabilir?

Yaş ilerledikçe meme cildi de yaşlanır ve esner. Protez takılmamış ciltte bile incelme olur. Protezin memedeki estetik görünümü cildin elastikiyetine bağlıdır.

Protez uygulanınca memenin hacmi ve ağırlığı artar. Bu durum cildin geri dönüşümsüz olarak esnemesine neden olur. Büyük protez daha çok esneme ve gerginlik demektir. Memeye gereğinden fazla ağırlık konulması, esnekliğin artmasına ve sarkmaya neden olur ve estetik açıdan kötü bir görüntü oluşmasını garantiler. Ancak bunun derecesini ve zamanını tahmin etmek olanaksızdır.

Meme kitlesinin fazlalaşması ile dokular incelir bu da cerrahi komplikasyon ve iyileşme sorunları riskini arttırır. Meme dokusunda ise, protez ve protezin ayrıntıları hissedilir hale gelir, bu durum bazen gözle görülür şekilde bile olabilmektedir. Dışarıdan bakınca dalgalanma ve katlantı gibi estetik kusurlar gözükebilir.

Memeye fazla ağırlık konulunca ameliyat izi daha belirgin olur ve bu da başka bir ameliyat gerektirecektir (iknici bir ameliyat da masraf, iş gücü kaybı, risk ve ek zahmetler getirir).

Yine fazla ağırlığa bağlı esneme ya da başka komplikasyonlar gelişirse (bunları tahmin etmek olanaksızdır) bu durumda protezlerin çıkarılmasına ve ek olarak meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.


• Sarkmış göğüsler protez ile dikleşir mi?

Sarkma derecesine göre değişmektedir. Memede sarkma az ise meme hacmini dolduracak büyüklükte bir protez kullanılarak düzeltilebilir. Memedeki sarkma fazla ise, protez konulması ile birlikte dikleştirme ameliyatı yapılması gerekebilir.
Bununla birlikte, emziren kadınların memelerinde atrofi denilen doku kayıpları olur ve memeler sanki içleri boşalmış gibi sarkar. Meme protezi ile düzeltmek her zaman mümkün olmayabilir. Sarkmanın az olduğu yada sadece meme dokusunun azaldığı durumlarda protez yerleştirilmesi ile çok iyi sonuçlar alınabilir. Fakat meme derisinde de sarkma varsa protez yerleştirmeye ek olarak bu tabloda da, meme dikleştirme ameliyatı yapılmalıdır.


• Silikon protezi olan göğüsler, hamilelikten nasıl etkilenir?

Hamilelikte göğüsler büyüyecek ve hamilelikle ilgili tüm normal değişiklikleri geçireceklerdir. Büyüme miktarı, kadından kadına değişecek ve silikon protezlerin boyutu da bu büyümede rol oynayacaktır.

• Meme protezi olan bir anne bebeğini emzirebilir mi?

Evet. Meme büyütme ameliyatında protez meme dokusu altına yerleştirilir ve böylelikle protez meme dokusuna ya da süt kanallarına zarar vermez. Buna rağmen unutulmamalıdır ki hiç ameliyat olmamış bir kadının da süt üretimi olmayabilir.

Bunun yanında silikon maddesinin süte geçmesiyle ilgili olarak, özel çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalarda inek sütünde ve piyasada bulunan bebek mamalarında, meme protezi olan kadınların sütündekinden daha fazla seviyede silikon olduğu belirlenmiştir.


• Silikon taktırdıktan sonra solaryuma girebilir miyim, güneşlenebilir miyim?

Solaryum veya güneş banyosu silikona zarar vermez. Ancak ameliyat izleri üzerinde olumsuz etkisi olabilir. Solaryum veya güneş ışınları ameliyat izlerini kalıcı olarak koyulaştıracağı için, bir yıl süreyle güneşten ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Kaçınılamadığı durumlarda yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerle yaralar korunmalıdır.

• Hangi tip protezler kullanılır?

Serum fizyolojik içeren protezler ve jel protezler kullanılır. Jel protezler daha doğal bir görünüm ve hissiyat verir.

• Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikon protezin belirli bir ömrü var mıdır, değiştirilmesi gerekmektedir mi?

Yeni teknoloji protezler ömür boyu kalabilen protezlerdir (Protezlerin kalıcılık garantisini, üreten firmalar verir ve bunu protezin arkalarına yazarlar). Ancak, gebelik ve normal yaşlanma süreci, ameliyat sonucunu olumsuz etkileyebilmektedir. Yaşlanmaya devam eden göğüsler, bir süre sonra protezli halleriyle sarkabilir ve estetik görünümleri bozulabilir. Böyle durumlarda, proteze hiç dokunulmadan sadece meme dikleştirme ameliyatı yapılır.

• Silikon protez elle temasta hissedilir mi, basınçla şekil değiştirir mi veya patlar mı?

Yeni jenerasyon protezler hissedilmez. Özellikle de kas altına yerleştirildiklerinde, hissedilmeleri oldukça zordur. Patlamaları da trafik kazası gibi çok şiddetli bir darbe söz konusu değilse oldukça zordur.


• Silikon protez taktırmam göğüslerimde çatlaklara yol açar mı?

Silikon protez takılması çatlaklara neden olabilir, ancak bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Genellikle doktorun önerdiğinden büyük hacimde protez taktırmanız durumunda bu risk vardır.


• Ameliyat ne kadar sürer, ne zaman taburcu olunur?

Tercih edilen tekniğe göre, yarım ile bir buçuk saat arası sürer. Kişi, aynı gün ya da ertesi gün hastaneden çıkıp günlük yaşama dönebilir.

• Ameliyattan sonraki devre çok sıkıntılı mıdır?

Ameliyat sonrası üç-dört gün kol hareketlerinde ağrı olabilir. Bu durum özellikle protez kas altına konulduysa daha uzun sürebilir. Ancak bu ağrı, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Göğüs bölgesi, yaklaşık olarak bir hafta bandajlı kalır. Göğüsler üzerinde hafif morluklar olabilir. Gizli dikiş tekniği uygulandığı için deri üstünde alınacak dikiş olmayacaktır. Ağır kaldırma ve kolların kullanıldığı egzersizlerden üç hafta boyunca kaçınılması önerilir. Bu süre boyunca göğüsler sporcu sütyeni ile desteklenmelidir. En fazla bir hafta içinde işinize dönebilirsiniz.


• Meme büyütme ameliyatından sonra denize ve havuza ne zaman girilebilir?

15–20 gün sonra denize veya havuza girilebilir. Ancak yüzerken kolların çok zorlanmaması tavsiye edilir.

• Ameliyattan sonra göğüslerde oluşan sertlik ne zaman geçer ve ameliyatın sonucu tam olarak ne zaman görülür?

3- 6 ay içinde, göğüslerdeki sertlik geçer ve ameliyat doğallaşarak gittikçe oturur.

• Sigara içmek iyileşme sürecini ektiler mi?

Sigara kullanımı kan damarlarının daralmasına yol açar, kanla ameliyat bölgesine taşınan oksijen ve besini azaltır. Dokuların iyileşmek için bu kana ve kanın taşıdığı maddelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sigara ve benzeri maddeleri kullanmak, yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Sigara ameliyattan bir süre önce bırakılmalıdır.

• Kas altı yerleşim nedir?

Meme, en üstten başlayarak cilt, meme dokusu ve en altta da kas katmanlarından oluşur. Protezin bu katmanlardan en alttaki katman olan kasın altına yerleştirilmesine kas altı yerleşim ifadesi kullanılır.


• Kas üstü yerleşim nedir?

Meme, en üstten başlayarak cilt, meme dokusu ve en altta da kas katmanlarından oluşur. Protezin bu katmanlardan alttaki katman olan kas ile ortadaki katman olan meme dokusu

• Dual plan yerleşim nedir?

Dual plan protez uygulamasında, kas altı ve kas üstü (meme dokusu altı) teknikler birleştirilmiştir.
Kas üstü protez uygulamasında, protezin üst kısımda deri altında belirgin görünmesi riski vardır. Ancak kas üstü konulan protezler, meme dokusunu daha dik gösterir.

Kas altı konulan protezler ise dekolte bölgesini daha düzgün oluşturdukları ve üst sınırı belli etmedikleri için tercih edilirler. Ancak kas altı konulan protezler meme dokusunu çok fazla yukarı kaldıramazlar.

İşte dual plan protez tekniği bu iki yöntemin eksi taraflarını ortadan kaldırıp, artı taraflarını birleştirmektedir. Ancak dual plan meme protezinin de bazı uygulanma şartları vardır. Örneğin meme bezi yeterli değilse, yani meme çok küçükse protez meme altında ele gelebilir. Ancak son dönemde kohezif III protezler, şekillerini koruyabildikleri ve katlanmadıkları için (form stabil) meme dokusu altında ele gelme, doğal olmayan görüntü gibi riskler oldukça azalmıştır.MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Bu ameliyattan sonra emzirebilir miyim?

Emzirme için önemli olan meme ucunun, süt kanallarının ve süt bezlerinin ameliyat sırasında hiç ellenmemiş olmasıdır ki, bu da kullanılacak ameliyat tekniğine bağlıdır. Yani meme ucunu zeminden kaldırıp yukarı taşırsanız (böyle teknikler mevcut) emzirememe ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bu anlamda riski en düşük teknik, santral pedikül (central pedicule) olarak bilinen tekniktir.

İzsiz meme küçültmek mümkün mü?

Genellikle hayır. Bazı durumlarda sorun sadece büyüklükte ise ve göğüslerde sarkma yoksa bazı cerrahlar liposuction ile memeler biraz küçültmeyi tercih edebilir. Ama bu küçülme hem çok sınırlı olur, hem de göğüslerin bir miktar sarkması riskini taşır.

İzler ne kadar rahatsız edicidir?

Hastanın sırt ağrılarından şikayet edecek kadar iri göğüsleri varsa, bu izleri kabul edilebilir bulma ve sonuçtan memnun olma ihtimali oldukça yüksektir. Sadece küçük göğüsler arzu edildiği için, büyüklüğü bedene rahatsızlık vermeyen göğüsleri olan kişiler bu ameliyatı yaptırmaya karar verirken daha dikkatli olmalıdırlar.

Doğumdan ne kadar zaman sonra bu ameliyatı olabilirim?

Gebelik kadın fizyolojisinde ciddi değişikliklere yol açar. Özellikle meme gebelikten iki şekilde etkilenir; çoğunlukla büyüme ve emzirme sonrası sarkma ile karşımıza gelir. Günümüzde kadın hastalıkları uzmanları vücudun ortalama bir yılda kendini toparlayacağını bu dönemde cerrahiden çok uygun egzersiz ve diyetle bu sürece yardımcı olunması gerektiğini vurguluyorlar. Çocuk hastalıkları uzmanları ise daha çok emzirmenin önemini anlatarak mümkünse bir - bir buçuk yıl emzirmeyi tavsiye ediyorlar. Emzirme sonlandıktan sonra meme küçültme ameliyatı planlanabilir.

Ameliyat sonrası dönem ağrılı mıdır?

Ameliyat sonrasında birkaç gün ağrı olması beklenir. Ancak bu ağrı ağızdan alınacak ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek seviyededir.

Bir göğüs en fazla ne kadar küçültülebilir?

Bir göğüs hastanın isteği kadar küçültülebilir, ancak küçültme miktarı arttıkça izin uzunluğu da artar. Bunun yanında, fazla küçültmede durumunda kullanılacak ameliyat tekniği değişebilir.

İz uzunluğu tahmin edilebilir mi, neye bağlıdır?

Tahmin edilir ancak kesin olarak söylenemez. İzin uzunluğu, göğüslerin büyüklüğüne ve küçültme miktarı ile yakından ilişkilidir.

Göğüsler ameliyattan ne kadar zaman sonra tam olarak şişlikleri geçer ve otururlar?

3–6 ay sonra göğüslerin şişlikleri iner ve görünümleri doğallaşır.

Ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı mıdır?

Hiçbir ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı olmaz. Dokuların yaşlanmasıyla birlikte deri elastikiyeti bozulur, yağ dokusu tabakası incelir, bu nedenle göğüslerde uzun vadede sarkma olabilir. Ayrıca tekrar doğum yapma durumunda göğüslerde şekilsizlik olabilir. Bu şekilsizlik tekrar bir ameliyatla düzeltilebilir.

 MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Göğüs dikleştirme ne zaman yapılır?

Özellikle aşırı kilo verme ya da doğum sonrasında meme küçüldükten sonra, meme derisi toparlanamaz ve göğüsler sarkabilir. Bu durumda göğüslerin eski haline getirilmesi için meme dikleştirme ameliyatı yapılır.

Göğüs dikleştirme iz bırakır mı?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra meme başı halkası etrafında, meme başından aşağı doğru inen 5–6 cm bir çizgi ve meme altında ortalama 10 cm civarında, ters-T görünümünde bir iz kalır. İzin uzunluğunu ameliyat öncesi kesin olarak söylemek zordur. Ameliyat sonrası, önceleri pembe renkte olan izler, 1–2 sene içinde beyazlaşarak azalır.

Sadece göğüs dikleştirme yeterli olur mu?

Özellikle meme doku hacmi çok azalan ve küçülen hastalarda, sadece dikleştirme yeterli olmayabilir. Bu durumda aynı seansta, memeye silikon protez konması önerilir.

Ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı mıdır?

Hiçbir ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı olmaz. Dokuların yaşlanmasıyla birlikte deri elastikiyet kaybına uğrar, bu nedenle göğüslerde uzun vadede sarkma olabilir.

Doğumdan en kadar süre sonra ameliyat olabilirim?

Gebelik kadın fizyolojisinde ciddi değişikliklere yol açar. Özellikle meme gebelikten iki şekilde etkilenir; çoğunlukla büyüme ve emzirme sonrası sarkma ile karşımıza gelir. Günümüzde kadın hastalıkları uzmanları vücudun ortalama bir yılda kendini toparlayacağını bu dönemde, cerrahiden çok, uygun egzersiz ve diyetle bu sürece yardımcı olunması gerektiğini vurguluyorlar. Çocuk hastalıkları uzmanları ise daha çok emzirmenin önemini anlatarak mümkünse bir - bir buçuk yıl emzirmeyi tavsiye ediyorlar. Emzirme sonlandıktan sonra meme dikleştirme ameliyatı planlanabilir. Süt kesildikten sonra ameliyat için en az 6 ay geçmesi önerilir.

İzsiz meme dikleştirmek mümkün mü?

İzsiz meme dikleştirmek mümkün değildir.

Emzirme işlemi sonrasında sarkmış olan göğüsler silikon protez ile dikleştirilebilir mi?

Nadir vakalarda, özellikle sarkmanın az olduğu durumlarda iyi sonuç alınabilir. Eğer deride sarkıklık varsa, yapılacak işlem; “meme dikleştirme (kaldırma)” olmalıdır.

Ameliyattan sonraki devre çok sıkıntılı mıdır?

Ameliyat sonrası 3–4 gün kol hareketlerinde ağrı olabilir. Bu süre ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Göğüsler üzerinde hafif morluklar olabilir. Bu süre zarfında kolların zorlandığı, güç gerektiren işler yapılmamalıdır. Eğer işiniz bu tür zorlayıcı hareketler gerektirmiyorsa, 1 hafta içinde işinize dönebilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hamile kalır ve emzirirsem, tekrar eskisi kadar sarkma olur mu?

Böyle bir olasılık mevcut. Genellikle her türlü kilo alma ve gebelik, memede büyüme ve sarkmaya yol açar. Ancak bu sarkma ameliyattan önceki kadar olmayabilir.